Nowy obowiązek dotyczy Twojej firmy, jeśli jesteś podatnikiem VAT i składasz deklaracje VAT-7 lub VAT-7K.

 

Od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, przekazują inne struktury JPK na żądanie organów podatkowych:
JPK na żądanie obejmują:

  • faktury VAT – JPK_FA
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
  • wyciąg bankowy – JPK_WB
  • księgi rachunkowe – JPK_KR
  • magazyn – JPK_MAG
  • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

 

Co to jest JPK ?

Jednolity plik kontrolny jest plik, który zawiera dane dotyczące naszej działalności gospodarczej. W zależności od tego jaki plik takie zawiera informacje, np. JPK_VAT będzie zawierał ewidencję VAT sprzedaży i zakupu, JPK_PKPIR będzie zawierał książkę przychodów
i rozchodów itd.. Urząd Skarbowy będzie otrzymywał informacje elektronicznie i wstępnie je weryfikował, zamiast żądać dostarczania zapisów w formie papierowej.

 

Prowadzisz księgowość papierowo ?- przeczytaj informacje poniżej.

Jeśli prowadzimy swoją księgowość „papierowo”, to pomimo tego , obowiązek przesyłania tych informacji jest bezwzględnie wymagany elektronicznie. Ministerstwo Finansów już dawno informowało o tym obowiązku. Jeśli nie korzystamy z usług biura rachunkowego i nadal chcemy samodzielnie prowadzić swoje sprawy księgowe, musimy zakupić program, nauczyć się jego obsługi i pliki przesyłać elektronicznie. Ewidencja VAT prowadzona np.w plikach Excel też nie będzie spełniać wymogów przesyłania danych. Pamiętać również należy o tym , że od 2018 r. deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-UE czy VAT-27 będzie można składać tylko elektronicznie. Informowaliśmy Państwa o tym, już wcześniej.

 

Jak podpisać plik JPK?

JPK_VAT oraz pozostałe raporty JPK będzie można wysyłać uwierzytelnieniem za pomocą profilu podatnika w ePUAP, oraz za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego (e-podpisu).Profil ePUAP można założyć poprzez wizytę w punkcie weryfikacyjnym albo online – poprzez bank podatnika. Profil ten jest bezpłatny.

 

Składam deklarację VAT kwartalnie, czy JPK przesyłam kwartalnie?

Nie, nawet jeśli rozliczamy się z urzędem skarbowym w okresie kwartalnym, to niestety pliki JPK musimy przesyłać co miesiąc do 25 dnia następnego miesiąca. Ewidencje VAT przesłane do urzędu skarbowego za poszczególne miesiące muszą się sumować do danych wykazanych później w kwartalnej deklaracji VAT.

 

KONSEKWENCJE NIEZŁOŻENIA JPK

Jednolity plik kontrolny ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe.
Osoba, która w nieuzasadniony sposób odmawia udostępnienia JPK na wezwanie organu, może otrzymać karę porządkową w wysokości do 2800 zł.
Uwaga: odpowiedzi na szereg pytań związanych z obowiązkiem JPK znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Finansów.
Podajemy link: http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/pytania-i-odpowiedzi

>>>> SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z USŁUG NASZEGO BIURA RACHUNKOWEGO<<<< OBSŁUGUJEMY STRUKTURY JPK JUŻ OD 2017 ROKU>>>>

Dorota M.Ogrodowska
właścicielka Kancelarii Księgowo-Finansowej