Nasi klienci otrzymują dziwne maile od swoich kontrahentów – żeby nie płacić przez split payment.

Ale czy przez to sami nie będziemy mieć kłopotów z płynnością. Obawiam się, że duża część przedsiębiorców nie zrozumiała tego mechanizmu- dlatego jutro u nas odbywają się bezpłatne konsultacje po raz drugi.

 

 

Jeżeli będziemy nabywcą, split-payment będzie dobrowolny- ale do czasu aż nie otrzymamy sami zapłaty w tej formule. Jeśli będziemy sprzedawcą i nasz nabywca zdecyduje się zapłacić wybierając split payment – to my jako firma otrzymamy środki na rachunek podstawowy- kwotę netto  i na rachunek VAT- kwotę VAT. Następnie chcąc opłacić faktury do swoich dostawców i usługodawców – aby skorzystać ze środków na rachunku VAT- również będziemy chcieli skorzystać ze split payment. Nie będziemy przecież chcieli płacić faktur w całości z rachunku podstawowego, skoro będziemy mieć VAT na koncie rachunku VAT.

Dokładnie w taki sam sposób postąpią nasi kontrahenci, a następnie ich kontrahenci, itd. W konsekwencji zostanie uruchomiona reakcja łańcuchowa, która w krótkim czasie doprowadzi do sytuacji, w której split payment będzie stosowany przez zdecydowaną większość firm w Polsce – nawet tych, które początkowo nie byłyby tym wcale zainteresowane.

Dobrowolność, o której mowa w ustawie, przy jednoczesnym obowiązku przyjmowania przez nas płatności w tej formule – doprowadzi do tego,że ten system będzie całkowicie powszechny w obrocie gospodarczym i nie będzie budził takich kontrowersji jak obecnie.

 

Dorota M.Ogrodowska

właścicielka Biura Rachunkowego Kancelaria Księgowo-Finansowa