Klienci nie są do końca przekonani co do korzyści związanych z płatnościami w tej procedurze.
Poniżej „nowości” w tym zakresie :
- Przelewy zaliczkowe w procedurze split -payment
Z dniem 1 listopada 2019 r. płatności takie mogą być dokonywane z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (obowiązkowego i dobrowolnego) przed wystawieniem faktury zaliczkowej. W takich przypadkach w dedykowanym komunikacie przelewu zamiast informacji o numerze faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność, wpisywany będzie wyraz „zaliczka”.
2. Przelewy zbiorcze
Z dniem 1 listopada 2019 r. istnieje możliwość dokonywania jednym komunikatem przelewu zapłaty za więcej niż jedną fakturę. W takiej sytuacji podatnik w komunikacie przelewu nie będzie wskazywał numeru konkretnej faktury płaconej w mechanizmie podzielonej płatności, będzie natomiast wskazywał okres, za który dokonuje płatności (zob. dodawany art. 108a ust. 3c ustawy o VAT).
Z tej możliwości podatnicy będą mogli korzystać wyłącznie w celu opłacania w ramach mechanizmu podzielonej płatności wszystkich faktur wystawionych przez danego sprzedawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc
Zbiorczym komunikatem przelewu nie będą mogły być opłacane:
1) tylko niektóre faktury wystawione w danym okresie przez sprzedawcę na rzecz danego podatnika,
2) wszystkie faktury wystawione przez sprzedawcę na rzecz danego podatnika w okresie krótszym niż jeden dzień,
3) wszystkie faktury wystawione przez sprzedawcę na rzecz danego podatnika w okresie dłuższym niż jeden miesiąc (tj. miesiąc kalendarzowy),
4) faktury wystawiane przez różnych sprzedawców.
3. NAJWAŻNIEJSZA ZMIANA : Przeznaczenie środków zgromadzonych na rachunku VAT
Zgodnie z ustawą nowelizującą, przewidziano możliwość przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku VAT nie tylko na zapłatę zobowiązania w VAT, ale również na zapłatę PIT, CIT, podatku akcyzowego, należności celnych oraz składek ZUS (powyższe dotyczy również m.in. zapłaty zaliczek na PIT/CIT, przedpłat podatku akcyzowego, odsetek za zwłokę w ww. podatkach/należnościach).
Podsumowanie MPP / mechanizm podzielonej płatności/
·MPP działa tylko w relacji przedsiębiorca = przedsiębiorca
·MPP może być dokonywana tylko w PLN
·wpłacając zaliczkę w trybie MPP w numerze faktury wpisujemy słowo „zaliczka”
·płacąc w trybie MPP unikasz solidarnej odpowiedzialności za niewpłacony przez sprzedawcę VAT
·płacąc MPP nie musisz znać numeru rachunku VAT kontrahenta