headerlogo

10 lutego 2021

PIT 28 – rozliczenie ryczałtu do 1 marca

Od 15 lutego osoby opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych mogą składać zeznania roczne za rok 2020. W 2021 roku ostatni dzień lutego wypada w niedzielę, więc ostateczny termin złożenia zeznania PIT28 w 2021 roku przesuwa się na dzień 1 marca.

 

Kto ma obowiązek złożenia PIT-28?.

 

Podmiotami zobowiązanymi do złożenia zeznania rocznego PIT-28 są osoby osiągające przychody:

 

– z działalności gospodarczej: jednoosobowej, spółki cywilnej czy spółki jawnej,

 

– z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy,

 

– ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu.

 

Podstawa opodatkowania przy ryczałcie.

 

Ryczałt ewidencjonowany – jest to rodzaj działalności, która może być korzystna dla działalności niewielkich rozmiarów lub nie generujących kosztów, a także w przypadku stosowania wysokich marż. Proszę mieć na względzie, że limit opodatkowania podatkiem zryczałtowanym wzrósł bardzo znacznie i wynosi na rok 2021: 2 miliony euro. Podstawą opodatkowania przy ryczałcie jest przychód. Wybierając jednak tą formę opodatkowania nie ma możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.  Nowe stawki ryczałtu znajdziecie Państwo na stronie: https://www.e-pity.pl/ryczalt-ewidencjonowany-zmiana-od-2021-poradnik-kalkulator/.

 

Jednocześnie przypominamy, że istnieje możliwość zmiany formy opodatkowania i  można jej dokonać do dnia 20 lutego 2021.

 

Ulgi w PIT-28.

 

Podatnicy rozliczający się na druku PIT-28 nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, ani jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Ryczałtowcy nie mogą skorzystać również z ulgi prorodzinnej. Istnieje jednak możliwość odliczenia:

 

  • składek na ZUS,
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
  • darowizn na cele pożytku publicznego,
  • ulgi mieszkaniowej,
  • ulgi dla honorowych dawców krwi,
  • ulgi internetowej,
  • ulgi na kształcenie zawodowe,
  • ulgi rehabilitacyjnej,
  • ulgi abolicyjnej,
  • ulgi termomodernizacyjnej.

 

Utrata prawa do ryczałtu, a rozliczenie roczne.

 

Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której przedsiębiorcy w trakcie trwania roku podatkowego utracili prawo do ryczałtu. W tej sytuacji są zobowiązanI do opodatkowania osiąganych dochodów na zasadach ogólnych. Wówczas są zobligowani do złożenia dwóch zeznań rocznych:

 

  1. PIT-28 od 15 lutego do końca lutego za rok poprzedni / w tym roku do 1 marca/,
  2. PIT-36 do 30 kwietnia za rok poprzedni.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej – skontaktuj się z nami. Przekonaj się, że księgowość może być kompleksową usługą, która pozwoli Ci na prowadzenie biznesu. Napisz do nas lub umów się na konsultację. Zapraszamy!.

 

Źródło :
* https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/podatki-i-ksiegowosc/chce-rozliczac-pit/proc_894-rozliczenie-pit-28
* www.rp.pl
* www.poradnikprzedsiebiorcy.pl
* www.podatki.biz

Zobacz również:

the_post_thumbnaildokumenty podatkowe

Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania przedsiębiorstwa w środku roku?

Zmiana formy opodatkowania przedsiębiorstwa jest istotną decyzją, która może wpłynąć na sposób rozliczania się z fiskusem oraz na samą działalność przedsiębiorstwa. W polskim systemie podatkowym przedsiębiorcy mają możliwość wyboru między kilkoma formami opodatkowania. Często zdarza się, że przedsiębiorcy zastanawiają się nad zmianą formy w trakcie roku podatkowego.

czytaj więcej

the_post_thumbnailmężczyzna przedsiębiorca

Czy kod PKD wpływa na stawkę ryczałtu?

Kod PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności, to kluczowy element w systemie podatkowym, który identyfikuje rodzaj działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorcę. Kod ten jest niezbędny podczas rejestracji działalności i ma duże znaczenie w kontekście obowiązujących przepisów podatkowych. Wielu przedsiębiorców zastanawia się jednak, czy rzutuje on na stawkę ryczałtu.

czytaj więcej

kobieta

WSPÓŁPRACA

Skontaktuj się z nami

Zostaw swój numer telefonu
lub adres e-mail, oddzwonimy.