>>>Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach z dnia 18 września 2017 r. zakłada wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących kas fiskalnych. Najprawdopodobniej wejdą one w życie jeszcze w 2018 r. , pozostałe zmiany w kolejnych latach.

>>>Kasy starych typów będą funkcjonować do końca 2022 roku.
Wprowadzane zostaną kasy rejestrujące on-line , które będą automatycznie przesyłały dane do Centralnego Repozytorium Kas /CRK/ prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej/ KAS/.

>>>Informacje przesyłane do CRK będą dotyczyły każdej zawieranej transakcji i zawierały informacje o : wysokości obrotu oraz kwocie podatku należnego, stawce VAT, rodzaju towaru/usługi, czasu i miejsca instalacji urządzenia. Dane nabywców będą w pełni anonimowe, chyba że konsument poda NIP nabywcy – wówczas ta informacja będzie przesłana.

>>>Dla niektórych branż, które wydają się być dla ustawodawcy newralgiczne wprowadzono obowiązkowe terminy na wymianę kas tj.:
1 Styczeń 2019 :
– sprzedaż paliw
– usługi wulkanizacyjne, motoryzacyjne
1 Lipiec 2019 :
– usługi budowlane
– usługi gastronomiczne
1 Styczeń 2020:
– usługi fitness
– usługi kosmetyczne i kosmetologiczne
– usługi fryzjerskie
– usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania

>>>W przeciągu 5 lat wszystkie kasy fiskalne będą już funkcjonować według nowych zasad. Najbliższe 2 lata spowodują jednak, że wymiana kas najbardziej dotknie w tym okresie podatników z małych i średnich przedsiębiorstw.

>>> Zapraszamy do śledzenia naszej strony, będziemy Państwa informować o dalszych zmianach w tym zakresie <<<

 

>>>> SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO SKORZYSTANIA Z USŁUG NASZEGO BIURA RACHUNKOWEGO<<<<

Dorota M.Ogrodowska

właścicielka Kancelarii Księgowo-Finansowej